Ziemia Toruńska


OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

 • Zobaczenie wszystkich opisanych atrakcji – jest niemożliwe ze względów czasowych,
 • DO Państwa należy wybór tych, dla Was interesujących,
 • Biuro z wybranych miejsc układa program i dokonuje wszelkich rezerwacji,
 • Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie.

TORUŃSKIE ATRAKCJE(do wyboru):

Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy. Unikatowy zespół zabytków Starego Miasta wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowane mury obronne wraz z bramami, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, gotycki ratusz, malownicze zaułki i uliczki.

Bunkier-Wisła. Podziemny schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Forma zwiedzania oparta jest na kreowaniu doświadczeń, emocji i warunków panujących w momencie zagrożenia. Usłyszymy odgłosy nadlatujących samolotów i spadających bomb. „Na wszelki wypadek” założymy maskę przeciwgazową. Surowe wnętrze obiektu wzbogacone o efekty świetlne i dźwiękowe z pewnością będzie tłem dla silnych wrażeń.

Muzeum Historii Torunia + „Księga Toruń 3D”. Poznajemy historię miasta od okresu  przedlokacyjnego aż po lata powojenne. Uzupełnieniem tradycyjnej ekspozycji są liczne multimedia wykorzystujące najnowsze trendy współczesnego muzealnictwa. Dodatkową atrakcją jest pokaz „Księga Toruń” opracowany w technice 3D, ukazujący wybrane fakty z dziejów Torunia. Zobaczymy też modele dwóch kościołów, z wielkoformatowych puzzli ułożymy budynki mieszkalne z różnych okresów historycznych, zaobserwujemy zmieniającą się modę toruńską, odbędziemy wirtualny spacer po dawnym porcie, a na koniec w średniowiecznym stroju zrobimy sobie zdjęcie, które można wysłać formie mailowej pocztówki do rodziny i znajomych.

Zabawa „Toruń, Stary Toruń”.  Interaktywna zabawa dla młodszych dzieci.

Wersja podstawowa

 • Rozmowa z dziećmi o najważniejszych zabytkach Torunia poparta zdjęciami (pytania i zagadki)
 • Krótka opowieść o powstaniu Torunia i spotkanie z rycerzem krzyżackim (poznanie elementów stroju krzyżaka)
 • Podział na cztery grupy i budowanie z klocków oraz tekturowych cegieł poszczególnych elementów dawnego miasta (zamek, Stary Toruń, Nowy Toruń, mury miejskie)
 • Poznanie tajemnic Piernikowej Katarzyny: Nauka i wspólne śpiewanie piosenki o Toruniu i piernikach przy zbudowanej makiecie miasta. Poczęstunek toruńskimi piernikami. Przedstawienie legendy o powstaniu najsłynniejszych toruńskich pierników – katarzynek
 • Przybliżenie postaci słynnego toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika i wspólne stworzenie układu słonecznego przy pomocy modeli planet

Wersja rozszerzona.

Część „Poznanie tajemnic Piernikowej Katarzyny” zostaje rozszerzona o następujące treści: Poznanie składników potrzebnych do wypieku tradycyjnych pierników toruńskich (wąchanie i oglądanie przypraw, ciekawostki itp.). Znaczenie piernika w historii Torunia (przykłady pierników figuralnych i form snycerskich). Rozdanie dzieciom pamiątkowych pierników figuralnych.

Warsztaty wypieku pierników, czyli zgłębiamy tajemnice wypieku słynnych toruńskich ciastek korzennych. Dowiemy się jakich składników się dodaje, skąd one pochodzą, jak wyglądają, jak pachną. Każdy ugniecie własnoręcznie ciasto i wyciśnie je w drewnianych, ręcznie rzeźbionych formach. Samodzielnie wykonany piernik jako unikatową pamiątkę, zabieramy ze sobą do domu.

Dom Legend Toruńskich.Połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Zwiedzający wcielając się w postacie z legend, przenoszą się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii.

Katedra św.Janów. Oryginalny gotycki kościół z przepięknym, barokowym wnętrzem. Z wieży katedralnej wspaniały punkt widokowy na rozległą panoramę miasta. W czasie wejścia na wieżę widzimy „na wyciągnięcie ręki” drugi, co do wielkości w Polsce dzwon słynny Tuba Dei.

Ruiny zamku krzyżackiego. Zwiedzanie dziedzińca zamkowego, tajemniczej studni, Gdaniska, podziemi, dormitorium, zbrojowni, makiety zamku oraz Sali Strachu.

Planetarium. Tematyczny, „kosmiczny” seans, każdorazowo dostosowywany do wieku dzieci.

Orbitarium. Interaktywna wystawa „Każdy może sterować sondą kosmiczną”.

Geodium. Interaktywna wystawa „Dzieje ziemi”.

Dom Mikołaja Kopernika. Tematyczna wystawa przybliżająca postać i dzieło wielkiego astronoma.

Pokaz multimedialny „Makieta średniowiecznego Torunia”. Spektakl światło- dźwięk przy modelu Torunia z około 1500 roku.

Muzeum Podróżników im.Tony`ego Halika. Unikatowe zbiory, będące plonem wielu wypraw po świecie słynnego podróżnika i jego żony. Wśród różnorodnych artefaktów przywiezionych z odległych stron świata, każdy, bez względu na wiek, znajdzie dla siebie coś interesującego.

Rejs statkiem po Wiśle. Przepiękna panorama miasta „od strony wody”.  ATRAKCJE OKOLIC TORUNIA(do wyboru):

Grębocin. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Wspaniałe tematyczne zbiory. Dzieci poznają historię piśmiennictwa, drukarstwa i papiernictwa uczestnicząc w Warsztatach, gdzie, m.in. „ćwiczą” pisanie gęsim piórem, czerpią papier, ustawiają czcionki drukarskie i same drukują swój certyfikat na XIX w. prasie drukarskiej.

Golub Dobrzyń. Zwiedzanie zabytkowych wnętrz pokrzyżackiego zamku.

Golub Dobrzyń. Odbywający się w pobliżu fosy zamkowej średniowieczny Konkurs Strzelecki, m.in. strzelanie z łuku historycznego, rzut do celu toporkiem i włócznią. Konkurs jest całkowicie bezpieczny i oferowany dla dzieci od 2 klasy, używana „broń” jest tylko repliką, a uczestnicy są pod stałą opieką instruktorów.

Piwnice. Największy w Polsce Ośrodek Astronomii Obserwacyjnej. W programie, m.in. teren Ośrodka, warsztat pracy astronoma, radioteleskopy, najnowsze osiągnięcia badawcze w dziedzinie astronomii.

Solec Kujawski. „Brat bliźniak” słynnego Bałtowskiego Parku Jurajskiego. Moc atrakcji oraz wspaniała zabawa dla każdej grupy wiekowej gwarantowana!


Zobacz równieżWYCIECZKA 2 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 265 zł ok. 252
 ok. 242
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

WYCIECZKA 3 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 430 zł ok. 411
 ok. 395
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

UWAGA!

 • Do kalkulacji została przyjęta ŚREDNIA cena noclegów obowiązująca w lokalnych bazach noclegowych
 • Podana cena – ma zatem charakter orientacyjny.
 • OSTATECZNA cena wycieczki – uzależniona będzie od standardu obiektu noclegowego, w którym grupa będzie faktycznie zakwaterowana.