Ziemia Toruńska 2 i 3 dni


OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

 • Zobaczenie wszystkich opisanych atrakcji – jest niemożliwe ze względów czasowych,
 • DO Państwa należy wybór tych, dla Was interesujących,
 • Biuro z wybranych miejsc układa program i dokonuje wszelkich rezerwacji,
 • Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie.

TORUŃSKIE ATRAKCJE (do wyboru)

„Odkrywanie tajemnic toruńskiej starówki„. Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowane mury obronne wraz z bramami, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, gotycki ratusz, malownicze zaułki i uliczki. Trasę spaceru, wybór obiektów, tematykę, sposób przekazywania informacji – każdorazowo dostosowujemy do wieku uczestników oraz ich zainteresowań.


Gra miejska. Oferta skierowana dla tych, którzy chcieliby aktywnie poznać historię Torunia i związanych z nią ciekawostek. Dzieci dzielone są na drużyny. Każda drużyna otrzymuje kartę gry wraz z mapą. Pieszo przemierza toruńską starówkę i realizuje zadania. Uwalniamy zatem ducha rywalizacji, ale co najważniejsze uczymy się współpracy, ponieważ wykonanie zadań wymaga wysiłku całej drużyny. Na zakończenie gry – konkurs z nagrodami.


Bazylika katedra św.św.Janów. Największy i najważniejszy obiekt sakralny toruńskiej starówki ściśle związany z historią miasta. Na zewnątrz, potężna gotycka, ceglana bryła, zaś wewnątrz przepiękny barokowy wystrój z zachowanymi licznymi dziełami sztuki i pamiątkami związanymi z M. Kopernikiem.
Dla wytrwałych wejście krętymi schodami na wieżę katedralną. W czasie wejścia mijamy drugi co do wielkości dzwon Tuba Dej, odlany w 1500 roku. Z wieży katedralnej wspaniały punkt widokowy na rozległą panoramę miasta.


Muzeum Toruńskiego Piernika + Warsztat wypieku pierników. Dlaczego Toruń z piernika słynie? Skąd się piernik w Toruniu wziął? Czy wszystkie pierniki można bezkarnie wpierniczyć? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskamy biorąc udział w piernikarskim warsztacie. Zaś Panie Piernikarki snuć będą opowieści o pierniku i jego ciekawej historii i o tajnikach pracy toruńskich piernikarzy. Słowem – dogłębnie zgłębiamy tajemnice wypieku słynnych toruńskich ciastek korzennych. Dowiemy się jakich składników się dodaje, skąd one pochodzą, jak wyglądają, jak pachną. Każdy ugniecie własnoręcznie ciasto i wyciśnie je w drewnianych, ręcznie rzeźbionych formach. Samodzielnie wykonany piernik jako unikatową pamiątkę, zabieramy ze sobą do domu.


Muzeum Historii Torunia + pokaz „Księga Toruń 3D”. Poznajemy historię miasta od okresu przedlokacyjnego, aż po lata powojenne. Uzupełnieniem tradycyjnej ekspozycji są liczne multimedia wykorzystujące najnowsze trendy współczesnego muzealnictwa. Dodatkową atrakcją jest pokaz „Księga Toruń” opracowany w technice 3D, ukazujący wybrane fakty z dziejów Torunia. Zobaczymy też modele dwóch kościołów, z wielkoformatowych puzzli ułożymy budynki mieszkalne z różnych okresów historycznych, zaobserwujemy zmieniającą się modę toruńską, odbędziemy wirtualny spacer po dawnym porcie, a na koniec w średniowiecznym stroju zrobimy sobie zdjęcie, które można wysłać formie mailowej pocztówki do rodziny i znajomych. Obiekt wyróżniony certyfikatem TripAdvisor za rok 2017.


Muzeum Podróżników im.Tony`ego Halika. Unikatowe zbiory, będące plonem wielu wypraw po świecie słynnego podróżnika i jego żony. Wśród różnorodnych artefaktów przywiezionych z odległych stron świata, każdy, bez względu na wiek, znajdzie dla siebie coś interesującego.


Dom Legend Toruńskich. Połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Jest miejscem, które pozwoli przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć! Zwiedzający biorą aktywny udział w pokazie, wcielając się w postaci z wybranych legend. Zdobywają flisacze szlify, budują Krzywą Wieżę, odwołują koniec świata, dzwoniąc miniaturą słynnego toruńskiego dzwonu czy zostają pomocnikami… toruńskiego kata !.


Śladami Zakonu Krzyżackiego. Toruń to przede wszystkim piernik i Kopernik. Jednakże, co by nie mówić, czy myśleć o Krzyżakach – to oni właśnie są historycznymi założycielami Torunia. Wiele osób nie ma świadomości, że znaczna część zabytków toruńskiej starówki (wpisanej skądinąd na listę UNESCO) – pochodzi z czasów, gdy to właśnie Zakon rządził Toruniem. Zapraszamy zatem do zwiedzenia miejsca NIE do końca odkrytego i NIE do końca wszystkim znanego – jakim są pozostałości zamku krzyżackiego.

Zobacz program


Planetarium. Miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są pokazy astronomiczne. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad głowami widzów. Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.


Geodium. Interaktywna wystawa, poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy makietę cywilizacji człowieka.


Toruńscy Partacze. Proszę się nie obawiać! Tu nikt nie spartaczy swojej roboty ! Wręcz przeciwnie Dotychczasowe opinie uczestników są niezwykle pochlebne. Tu po prostu, każdy bez względu na wiek, znajdzie coś interesującego dla siebie, „przy okazji” świetnie się bawiąc !

 • Partacze to historyczna nazwa rzemieślników nie zrzeszonych w cechach, którzy zamieszkiwali niegdyś osady poza murami miejskimi. Grupa entuzjastów postanowiła odtworzyć tradycje owych Partaczy. Ofertę stanowią interaktywne warsztaty, podczas których na własnej skórze można się przekonać, jak wyglądały dawne rzemiosła.
 • Wśród współczesnych Partaczy jest historyk i przewodnik, który prowadząc warsztaty kaletniczy,nmincerski oraz czerpania papieru i kaligrafii – kształci kolejne pokolenie czeladników. Pokazy walk rycerskich i sarmackie tradycje husarii to domena pasjonatów historii – członków bractw rycerskich biorących udział w najważniejszych widowiskach historycznych i pokazach średniowiecznych walk. Zaś warsztaty piernikarskie prowadzą Mistrzowie Piekarnictwa, którzy łączą naukę swojego rzemiosła z zabawą.
 • Warsztaty odbywają się w ścisłym centrum Starego Miasta, w trzech przestronnych salach, mogących jednorazowo pomieścić grupę do 60 osób. Jest też kącik kawowy dla opiekunów, odrębna szatnia i zaplecze sanitarne. Warsztaty można łączyć –lub- wybrać tylko jeden.
 • Zatem znajdź dla siebie średniowieczny zawód. Daj się wciągnąć w wir średniowiecznych uciech. Jednak uważaj ! Jeśli w czasie Warsztatu Rycerskiego lub Warsztatu PolHusarii skiej – podpadniesz prowadzącym je Rycerzom – to dla niesfornych uczestników przewidziana jest kara chłosty lub zakucia w dyby !

Zobacz ofertę

Zabawa „Toruń, Stary Toruń”. Interaktywna zabawa dzieci DO 3 klasy.

Zobacz program

Pokaz rycerski. Tematem pokazu są początki Państwa Krzyżackiego (XIII w.). Pokaz poprowadzi rycerz krzyżacki i wojownik pruski. Dzieci dowiedzą się kim byli Krzyżacy i Prusowie oraz jak walczyli. Poznają początki Torunia i historię budowy warowni na dębie. W pokazie udział weźmie też kilkoro uczniów (otrzymają drewnianą broń). Z ich pomocą pokażemy jaką rolę na średniowiecznej wojnieodgrywali mieszkańcy miast. Na końcu będzie inscenizacja pojedynku między Prusem i Krzyżakiem.


Manufaktura Cukierków. Usytuowana w samym sercu toruńskiej starówki. Wytwarzane są tu słodkości na bazie naturalnych składników, ręczną metodą sięgającą XVI wieku. Ofertę Manufaktury stanowią pokazy z każdego etapu produkcji oraz warsztaty kręcenia własnego lizaka. Dla chętnych sklepik w firmowymi wyrobami. Dla grup zorganizowanych przygotowano specjalne pakiety.

Zobacz ofertę

Rejs statkiem. 40-minutowy rejs po Wiśle z piękną panoramą starego Torunia „od strony wody”.


Bunkier-Wisła. Podziemny schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Forma zwiedzania oparta jest na kreowaniu doświadczeń, emocji i warunków panujących w momencie zagrożenia. Usłyszymy odgłosy nadlatujących samolotów i spadających bomb. „Na wszelki wypadek” założymy maskę przeciwgazową. Surowe wnętrze obiektu wzbogacone o efekty świetlne i dźwiękowe z pewnością będzie tłem dla silnych wrażeń.


Dom Mikołaja Kopernika. Zamknięty dla zwiedzających z powodu renowacji. Ponowne otwarcie, w nowej, nowoczesnej odsłonie – planowane jest na czerwiec 2018 roku.


 ATRAKCJE OKOLIC TORUNIA (do wyboru)

Grębocin. Interaktywne Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, usytuowane w średniowiecznym kościele zbudowanym w XIII wieku przez Krzyżaków – zaprasza do swojego gotyckiego wnętrza na podróż do krainy papieru i druku. Ekspozycja składa się , m.in. z replik i oryginalnych pras drukarskich z Polski i Europy (jest tu np. replika prasy Gutenberga), sprzętu introligatorskiego, wyposażenia dawnej papierni i średniowiecznego skryptorium. Te unikatowe zbiory, zostały podzielone na działy, tzn. dział drukarski, papierniczy i piśmienniczy. Zwiedzanie muzeum ma formę interaktywnych warsztatów, a poziom ich dostosowywany jest do wieku uczestników. Muzeum jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. organizowane tu warsztaty nagrodzono certyfikatem Produktu Turystycznego Roku 2011 w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

Zobacz ofertę

Golub Dobrzyń. Na wysokim wzgórzu panuje gotycki zamek krzyżacki, przebudowany w czasach Anny Wazówny na renesansową rezydencję. Pieczołowicie odbudowany, częściowo zaadoptowany na stylowy hotel i restaurację. Miejsce legendarnych już balów sylwestrowych. Wokół Zamku rozległe zielone tereny – miejsce, gdzie odbywają się słynne międzynarodowe turnieje rycerskie oraz gdzie organizowane są różne „tematyczne” gry i zabawy dla grup szkolnych. Z tarasu widokowego przepiękna, rozległa panorama na okolicę.

Zobacz ofertę

Piwnice. Kiedy z daleka zobaczymy potężne talerze radioteleskopów (w tym 32-metrowy największy w Europie Środkowej) – to znak, że już niedługo dotrzemy do największego w Polsce ośrodka astronomicznego – Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach. Ośrodek służący, m.in. do obserwacji kosmosu, badaniom naukowym i popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Centrum Astronomii umieszczono w zabytkowym XIX-wiecznym dworze, zaś na terenie otaczającego go, rozległego parku pobudowano pawilony kryjące teleskopy optyczne, umieszczone w kopułach z rozsuwanymi dachami.

Zobacz ofertę

JuraPark w Solcu Kujawskim. Jeden z dwóch „braci” słynnego Bałtowskiego Parku Jurajskiego (taka sama koncepcja parku i dyrekcja). Miejsce nie tylko rozrywki i zabawy, ale również obiekt o walorach edukacyjnych. Oprócz „szaleństw” w parku rozrywki, odbywamy wędrówkę przez erę mezozoiczną czyli erę dinozaurów, poznajemy kolejne okresy z dziejów Ziemi czy odkrywamy fascynujący świat owadów.

Zobacz program


Zobacz również:WYCIECZKA 2 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 265 zł ok. 252
 ok. 242
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

WYCIECZKA 3 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 430 zł ok. 411
 ok. 395
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

UWAGA!

 • Do kalkulacji została przyjęta ŚREDNIA cena noclegów obowiązująca w lokalnych bazach noclegowych
 • Podana cena – ma zatem charakter orientacyjny.
 • OSTATECZNA cena wycieczki – uzależniona będzie od standardu obiektu noclegowego, w którym grupa będzie faktycznie zakwaterowana.