ZIEMIA KŁODZKA


OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

  • Zobaczenie wszystkich opisanych atrakcji – jest oczywiście niemożliwe ze względów czasowych.
  • DO Państwa należy wybór tych, dla Was interesujących.
  • Biuro z wybranych miejsc układa program i dokonuje wszelkich rezerwacji.
  • Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie.

ZABYTKI

Wałbrzych. Zamek Książ. „Perła Dolnego Śląska”. Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Dawna siedziba arystokratycznego rodu von Hochbergów. Miejsce spotkań koronowanych głów. Jeden z obiektów nazistowskiego projektu „Riese”. Wzniesiony na cyplu skalnym i otoczony tarasami. O ile z zewnątrz monumentalna bryła Zamku, jego architektura, piękne położenie i system tarasów, rozłożonych na różnych poziomach – budzi autentyczny zachwyt – to wnętrza zamkowe mogą nieco rozczarować. Poza barokowym skrzydłem, mijane sale są surowe i skąpo wyposażone, co może budzić uczucie niedosytu zwiedzających. Nie mniej obiekt, dla zainteresowanych historią Dolnego Śląska i tajemnicami II wojny światowej jest jak najbardziej godny zobaczenia.

Zobacz ofertę

Zagórze Śląskie. Zamek Grodno.  Jeden z najstarszych zamków Śląska (istniał już w XIII wieku). Malowniczo usytuowany na szczycie zalesionej góry Chojna (450 m) wznoszącej się nad jeziorem Lubachowskim. Obecnie trwale zakonserwowana ruina z wnętrzami udostępnionymi do zwiedzania.

Zobacz ofertę

Świdnica. Kościół Pokoju. Cudo architektury drewnianej. Od 2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowany w XVII wieku na mocy porozumień kończących wojnę trzydziestoletnią. Powstał w niecały rok. Wybudowano go jedynie z drewna, gliny i słomy. Wybór takich surowców wynikał z prześladowań protestantów, którym katolicy nie chcieli pozwolić na wybudowanie świątyni. Jednak powstał kościół mogący pomieścić 7000 wiernych, z czego 5000 miało miejsce siedzące. Wnętrze kościoła, dosłownie „powala na kolana” swoim ogromem i przepięknym, niezwykle bogatym barokowym wystrojem. Dla chętnych możliwość zobaczenia , znajdującej się tuż obok w Domu Dzwonnika – bezpłatnej wystawy pt. „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy.”  Ekspozycja pokazuje przedmioty związane z kościołem luterańskim na przestrzeni kilku wieków.

Wambierzyce. „Śląska Jerozolima”. Do zwiedzania, m.in.: Potężna,  XVIII wieczna Bazylika z bardzo bogatym i cennym, barokowym wystrojem wnętrz. W centrum wsi i na okolicznych wzgórzach największy w Polsce zespół kalwaryjny i Drogi Krzyżowej. Zbiór ruchomych szopek, pełnych misternych, kolorowych i poruszających się w rytm muzyki figurek, które od ponad 100 lat, bez względu na wiek oglądających – wzbudzają zachwyt i uznanie dla kunsztu ich twórców.

Czermna. Kaplica czaszek. Jeden z trzech w Europie, zaś w Polsce jedyny wielki zbiorowy grobowiec około 3 tysięcy ofiar wojen śląskich i ówczesnych epidemi. Ściany wewnątrz wyłożone są ludzkimi czaszkami. Pomiędzy nimi równo ułożone rzędy kości. Pod podłogą wielki stos około 25/30 tysięcy ludzkich szczątków. Dreszczu przydaje myśl, że każda czaszka i każda kość są autentyczne. Dla jednych Kaplica jest kolejną atrakcją turystyczna, dla drugich osobliwym miejscem zadumy nad kolejami ludzkiego życia i śmiercią.

Czermna. Ruchoma szopka. Dzieło twórcy samouka, który po dwudziestu latach żmudnej pracy wystrugał ponad 250 niezwykle barwnych lipowych figurek. Figurki ręcznie poruszane stanowią szopkę. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa. Całość dopełniają, ręcznie wyrzeźbione, drewniane organy. Twórczość ta, to przykład niesamowitej pasji i cierpliwości w drodze do upragnionego celu – zwłaszcza w czasach dzisiejszych, kiedy wszystko ma być pstryk i gotowe…


KOPALNIE & PODZIEMNE TRASY TURYSTYCZNE

Złoty Potok.Kopalnia Złota. Placówka muzealna zlokalizowana w dawnej kopalni złota. Oferuje kilka wariantów zwiedzania.

Zobacz ofertę

Kletno. Stara kopalnia uranu. Kopaliny to kryptonim tajnej radzieckiej kopalni uranu działającej w latach 50. XX wieku w pobliżu wsi Kletno. Cały dawny kompleks kopalniany to wyrobiska o całkowitej długości 37 km.

Zobacz ofertę

Nowa Ruda. Muzeum Górnictwa i Podziemna Trasa Turystyczna. Zapraszamy do dawnej kopalni węgla kamiennego.

Zobacz ofertę

Wałbrzych. Park Wielokulturowy Stara Kopalnia. Największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej XIX wiecznej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Stara Kopalnia to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące zabezpieczony i udostępniony zwiedzającym kopalniany park maszynowy. Zrewitalizowana w taki sposób, że mamy wrażenie, jakby górnicy opuścili to miejsce parę chwil przed naszym przybyciem. Przewodnikami są górnicy, którzy przed laty tu pracowali. W czasie zwiedzania oglądamy część naziemną  z ogromem kopalnianej infrastruktury oraz podziemny tunel odstawy kamienia. Niepowtarzalna okazja, aby poznać historię węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach.


JASKINIE

Kletno. Jaskinia Niedźwiedzia. Jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski. W osadach na dnie jaskini odnaleziono wiele zachowanych szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, wśród których dominują kości niedźwiedzi jaskiniowych. Do zwiedzania udostępniono środkowe piętro jaskini, gdzie wraz z przewodnikiem przechodzimy labiryntem korytarzy, podziwiając unikalne stalaktyty i stalagmity, kaskady i kalcytowe draperie.

Radochów. Jaskinia Radochowska. JEŚLI: interesuje was jaskinia w naturalnym stanie (bez komercyjnych ingerencji), nie boicie się ciemności rozjaśnianych tylko latarkami (w jaskini nie ma oświetlenia – każdy z uczestników wycieczki otrzymuje kask z latarką czołową.), nie przeszkadza wam, że wasze ubranie może ulec lekkiemu zabrudzeniu (część trasy trzeba pokonać przeciskając się przez ciasne i wilgotne szczeliny) – to ….. zapraszamy na około 40 minutową wędrówkę (trasa liczy ok.300 metrów) po jednej z najciekawszych jaskiń w Sudetach. Wahających się (czy dam radę?) informujemy, że zwiedzanie jest w pełni bezpieczne, a po jaskini oprowadzane są dzieci już od 4 roku życia.!

Zobacz dodatkowe atrakcje


Park Narodowy Gór Stołowych

Szczeliniec Wielki. Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Na szczyt prowadzi] wyporęczowana droga zbudowana z 665 kamiennych stopni. Płaski wierzchołek Szczelińca zajmuje skalny labirynt, który powstał w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Z tarasów widokowych podziwiamy rozległe panoramy Sudetów. Odpoczynek w schronisku z bufetem serwującym pełne wyżywienie. Czas dojścia na szczyt wynosi ok.40 min. (w jedną stronę). Czas przejścia Labiryntu wynosi ok.60 min.

 „Błędne Skały”. Rezerwat przyrody nieożywionej. Nazwa tajemniczego labiryntu skalnego,wyrzeźbionego w skutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Powstałe bloki skalne na powierzchni 21 ha – tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną. Trasę, która prowadzi pomiędzy cudownie wyrzeźbionymi przez naturę skałami – często „pokonujemy” – dosłownie przeciskając się wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m. Szerokość szczelin jest różna – miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów !. Część trasy przechodzi pod skalnymi parasolami. Czas przejścia z parkingu dolnego do Labiryntu wynosi ok.60 min. (w jedną stronę). Trasa prowadzi szlakiem z ładnymi widokami. Czas przejścia Rezerwatu zajmuje ok.45 min.


OBIEKTY związane z nazistowskim projektem „Riese”

Zobacz Największa tajemnica II wojny światowej

Sierpnica. Podziemne Miasto Osówka. Największy i najbardziej rozbudowany kompleks na mapie „Riese”. Obiekt składa się z części naziemnej oraz części podziemnej. Część podziemna to ponad 1500 metrów podziemnych korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów.

Zobacz ofertę

Walim. Muzeum Sztolni Walimskich. W czasie zwiedzania dowiemy się o budowie kompleksów, a zwłaszcza kompleksu w Walimiu w odniesieniu do zdarzeń z frontów II wojny światowej. Poznamy losy ludzi pracujących przy projekcie „Riese” oraz usłyszymy wiele ciekawostek związanych z Górami Sowimi i Dolnym Śląskiem. Długość podziemnej trasy turystycznej wynosi około 500 metrów. Opowieści przewodnika są urozmaicane stanowiskami i efektami multimedialnymi.

Książ. Zamek Książ. Opis w punkcie „Zabytki”.


MUZEA

Duszniki Zdrój. Muzeum Papiernictwa. Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa. Mieści się w drewniano-kamiennym młynie papierniczym wzniesionym w 1605r. Już sam młyn stanowi jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków techniki.

Zobacz ofertę

Bystrzyca Kłodzka. Muzeum Filumenistyczne.  Muzeum poświęcone filumenistyce – czyli etykietom na opakowaniach od zapałek. To jedyna tego typu placówka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie i na świecie. Mieści się w XIX – wiecznych budynkach dawnej ewangelickiej szkoły parafialnej.

Zobacz ofertę

Pstrążna. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego.

Skansen jest malowniczo położony na zboczu wzgórza, z którego rozpościera się wspaniała panorama na okolicę. Prezentuje obiekty budownictwa drewnianego z rejonu całego Pogórza Sudeckiego.

Zobacz ofertę


Masyw Śnieżnika

Miłośników pieszych wędrówek po górach kwaterujemy w okolicach Międzygórza i organizujemy wycieczki w obrębie Masywu Śnieżnika. Trasę każdorazowo dostosowujemy do kondycji i wieku uczestników. Masyw Śnieżnika posiada gęstą sieć szlaków pieszych, które w prosty i bezpieczny sposób pozwolą zdobyć najważniejsze szczyty i dotrzeć do lokalnych atrakcji. Każdy odnajdzie dla siebie odpowiednią trasę, której piękno będzie później długo wspominał. Magiczna sceneria, cisza i spokój, otoczenie nienaruszonej przyrody to atuty, które zachęcą każdego do aktywnego pobytu.

Zobacz dodatkowe atrakcje


KŁODZKO

Zobacz atrakcje


POLANICA ZDRÓJ

Zobacz atrakcje


KUDOWA ZDRÓJ

 

Zobacz atrakcje


INNE

Złoty Potok. Średniowieczny Park Techniki. Podróż w czasie do średniowiecza, kiedy to konstruowano urządzenia techniczne  wykorzystując do ich pracy siłę mięśni ludzi czy zwierząt oraz siły natury. Park to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składa się kilkanaście urządzeń zbudowanych w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działają, o czym może przekonać się każdy zwiedzający. Urządzenia powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Jedyne takie miejsce nie tylko w Polsce, ale też w Europie !

Zobacz ofertę

Złoty Stok. Centrum painballowe. Na miłośników pozorowanej walki przy użyciu markerów – przygotowano w Centrum urozmaiconą ofertę. Każdy z uczestników otrzymuje pełne umundurowanie, ochraniacze na korpus, szyję i ręce, oraz maskę i marker. W zależności od gry – do dyspozycji uczestników zarówno markery klasyczne (na kulki) jak i markery laserowe.

Zobacz ofertę

Jarków. Ogród Japoński. Ogród w tradycyjnym stylu japońskim założony przez pasjonata Pana Edwarda Majera, który samodzielnie zagospodarował kawałek ziemi tworząc mały cud ogrodnictwa. Na potrzeby ogrodu zmienił ukształtowanie terenu. Wybudowano sztuczne kaskady i zbiorniki wodne, ułożono kamienie i posadzono kilkaset roślin. Na niewielkiej powierzchni (około 1000 m2), oprócz egzotycznych dla naszej szerokości geograficznej, wypielęgnowanych roślin (m.in. lilii, drzewek bonsai czy słynnej japońskiej wiśni sakure) – można podziwiać małą architekturę ogrodową (m.in. kamienne latarnie oraz kamienne przedstawienia Buddy).


WYCIECZKA 4 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 612 zł ok. 585
 ok. 561
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

WYCIECZKA 5 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 768 zł ok. 734
 ok. 705
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

UWAGA!

  • Do kalkulacji została przyjęta ŚREDNIA cena noclegów obowiązująca w lokalnych bazach noclegowych.
  • Podana cena – ma zatem charakter orientacyjny.

  • OSTATECZNA cena wycieczki – uzależniona będzie od standardu obiektu noclegowego, w którym grupa będzie faktycznie zakwaterowana