Góry Świętokrzyskie


OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

  • Zobaczenie wszystkich opisanych atrakcji jest niemożliwe ze względów czasowych
  • Do Państwa należy wybór tych, dla Was interesujących
  • Biuro z wybranych miejsc układa program i dokonuje wszelkich rezerwacji
  • Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie

UWAGA!
Dotyczy wstępów do: Jaskini „Raj”, Centrum Neandertalczyka, GEOparku w Kielcach, Podziemnej Trasy Turystycznej połączonych jaskiń na Kadzielni oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

  • Jeśli wycieczka ma się odbyć w maju lub czerwcu – to wstępy gwarantujemy dla grup, zgłoszonych do Biura najpóźniej do połowy października (czyli na około 8 miesięcy przed planowanym terminem wycieczki).
  • Dla grup zgłoszonych w późniejszym terminie – wstępy do każdorazowego potwierdzenia (w miarę wolnych miejsc).

ŚWIĘTY KRZYŻ

Trasa piesza na Łysą Górę (594 metry). Wędrujemy przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego w otoczeniu 200-letnich drzew Puszczy Jodłowej. Na szczycie kompleks pobedyktyńskich zabudowań klasztornych, platformy widokowe na słynne kwarcytowe gołoborze.

Zobacz program

„Droga Królewska”. Około 2 km, dawna droga pątnicza, którą pielgrzymowali, m.in. królowie polscy (stąd nazwa) biegnąca od Nowej Słupii na szczyt Łysej Góry (lub odwrotnie). Obecnie stanowi najpiękniejszy szlak Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

BabyJagowo. Kraina świętokrzyskich legend. Pomysłowo zagospodarowany teren z naturalnej wielkości „bajkowymi” obiektami i placami zabaw.Wspólnie odkrywamy chatkę Baby Jagi na kurzej stopie, jaskinię zbója Madeja, tajemniczy labirynt czarownicy, domek Jasia i Małgosi, łódź Wikingów i wiele innych atrakcji.

Osada Średniowieczna. Podróż w czasie do epoki wczesnego średniowiecza w zasięgu ręki! Zrekonstruowana średniowieczna osada. XII/XIV-wieczne zagrody i warsztaty rzemieślników spod Świętego Krzyża. Zwiedzanie z przewodnikiem, który, przybliża nam realia życia średniowiecznej osady na podstawie codziennej pracy dawnych rzemieślników spod świętego Krzyża.


NOWA SŁUPIA

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Tematyczna ekspozycja o wytopie rud żelaza sprzed 2000 lat obejmująca, m.in.: żużlowe wsady z dymarek, ówczesne wyroby metalowe i narzędzia.

Osada Rzymska. Podróż w czasie sprzed 2000 lat w zasięgu ręki ! Osadę tworzą liczne chaty,ziemianki, dwa szyby kopalni rud żelaza, pradawna łaźnia, starożytne zakłady rzemieślnicze oraz strefa rzymska, tzn. burga (wieża strażnicza) i Wał Hadriana. Wszystkie budowle wykonano techniką, jakąposiadali hutnicy 2000 lat temu  – bez użycia choćby jednego gwoździa. Uzupełnienie stanowią liczne narzędzia, stroje czy przedmioty użytku codziennego.

Zobacz program

ŚWIĘTA KATARZYNA

Szlak pieszy na Łysicę (612 m). Trasę zaczynamy w miejscowości św. Katarzyna. Wędrujemy przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ze szczytu rozległa panorama na świętokrzyskie pasma górskie.

Park Rozrywki i Miniatur. Kraina zabawy, gdzie każdy, bez względu na wiek – znajdzie coś dla siebie. Szczególnie polecamy Państwu uwadze Park Miniatur.

Zobacz program

W świecie minerałów, skamieniałości i klejnotów. Gromadzone przez ćwierć wieku okazy budzą autentyczny zachwyt. Ponad 1000 eksponatów minerałów i skamieniałości z całego świata. Przed wejściem do muzeum należałoby chyba założyć okulary przeciwsłoneczne.Fachowo wyeksponowane okazy mienią się bowiem setkami barw, a wyszlifowane klejnoty połyskują w świetle halogenów. Na tym różnobarwnym, połyskującym tle, jak balsam dla oka, jawi się w ostatniej Sali jedna z największych na świecie kolekcja krzemienia pasiastego.

Zobacz program

CHĘCINY / DOBRZĄCZKA

Jaskinia „Raj”. Najpiękniejsza krasowa jaskinia w Polsce. Perła geologiczna z „bajkową” szatą naciekową.

Centrum Neandertalczyka. Znajdujące się w specjalnej kapsule sferycznej Centrum  jest miejscem, gdzie dzięki nowoczesnej technice (m.in. ekrany dotykowe i tablice multimedialne) epoka lodowcowa łączy się z nowoczesnością. Wyposażeni w audio-przewodniki przez 30 minut oglądamy i słuchamy o ciekawostkach z życia neandertalczyków.

Chęciny. Kompleksowo zrewitalizowany i przywrócony do dawnego blasku XIII – wieczny zamek, malowniczo położony na Górze Zamkowej. Zachowane częściowo mury obwodowe i baszty. Aleja figur historycznych. Atrapy armat. W baszcie zachodniej punkt widokowy z panoramą na okolicę.

Chęciny. W renesansowej kamienicy „Niemczówka” prowadzone są spotkania na temat dziejów zamku chęcińskiego, a na jego tle dziejów miasteczka oraz atrakcji Ziemi Świętokrzyskiej. W programie, m.in.: Odwiedzimy zbrojownię. Zobaczymy makietę przedstawiającą wygląd zamku z 1602 roku. Pospacerujemy XVI- wiecznymi piwnicami znajdującymi się pod kamienicami.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Drugi co do wielkości po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, obiekt popularyzujący nowoczesną naukę przez zabawę. Oglądamy wystawę, gdzie uświadamiamy sobie jak złożony i wymagający jest nasz organizm. Każdy może „wejść” do ludzkiego ciała, a konkretnie do specjalnych fantomów (modeli) idealnie je odzwierciedlających. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych.

Dwór Starostów Chęcińskich. XVII wieczny zespól pałacowo-parkowy jest obecnie siedzibą Regionalnego Centrum Naukowo -Technologicznego. Zapraszamy na spacer po przepięknie odtworzonych ogrodach włoskich otaczających pałac. Ogrody swoją urodą i pięknem dorównują tym w warszawskim Wilanowie. Zobaczymy tu również historyczną bramę triumfalną wybudowaną dla uczczenia Jana II Sobieskiego. Dla chętnych – zwiedzanie wybranych pomieszczeń pałacowych.[/su_column]


KIELCE

Zobacz wstępy

Geopark. Poznajemy geologiczny fenomen Gór Świętokrzyskich. 

Zobacz program

PONIŻEJ KIELC

Skansen Wsi Kieleckiej. Zagrody chłopskie obejmujące wyposażone budynki mieszkalne i gospodarskie zostały zgrupowane w zespołach reprezentujących różne regiony etnograficzne Kielecczyzny.

Jędrzejów. Muzeum im. Przypkowskich. Unikatowe zbiory, min.: zegarów słonecznych i dawnych przyrządów astronomicznych. Wspaniale zaprezentowany tematyczny dział poświęcone dawnej farmacji czy dział poświęcony rodzimej gastronomii.

Jędrzejów. Oryginalny kompleks kościelno-klasztorny Cystersów z 1140 roku. Przepiękny romańsko-gotycko-barokowy kościół z kaplicą z relikwiami Wincentego Kadłubka. Wokół stary, przyklasztorny park.

Nagłowicie. Dworek Mikołaja Reja. Tematyczne eksponaty. Ciekawe informacje n.t. życia i twórczości ojca literatury polskiej. W parku otaczającym zabytkowy dworek dęby pamiętające czasy pisarza. 


 TRASA DOJAZDOWA nr 1

Dąb Bartek. Największe i najstarsze w Polsce drzewo. Jego wiek naukowcy określili na ok. 700 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Z historią dębu związane jest wiele legend.

Oblęgorek. Muzeum biograficzne Henryka Sienkiewicza. Ekspozycja, to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914). Oglądamy gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część jego księgozbioru. Zobaczymy również rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe i albumy. Walorem ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem.

Wąchock. Cysterski kompleks klasztorny z 1179 roku. Unikatowy przykład architektury romańskiej i gotyckiej. Pobyt tu to „żywa” lekcja nie tylko historii, lecz też patriotyzmu. Na murach klasztornych – Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego z lat 1939/1945.

Zobacz program

TRASA DOJAZDOWA nr 2

Krzemionki Opatowskie. Zespół prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego jest unikatem w skali światowej. Kopalnie, które pracowały przez znaczną część neolitu i we wczesnej epoce brązu, pomimo upływu tysięcy lat, zachowały się w prawie niezmienionym stanie. W programie, m.in.: Przejście 500 metrową podziemną trasą, prezentującą wnętrza neolitycznych kopalń. Na powierzchni Pospacerujemy po odtworzonej wiosce neolitycznej.

Ćmielów. Działająca od 1804 roku Fabryka Porcelany – zaprasza do zwiedzenia jedynego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany.

Zobacz program

Park Jurajski w Bałtowie  Liczne atrakcje największego w Polsce kompleksu turystycznego: Z WIZYTĄ W BAŁTOWSKIM PARKU JURAJSKIM


WYCIECZKA 2 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 252 zł ok. 240
 ok. 230
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

WYCIECZKA 3 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 411 zł ok. 393
 ok. 377
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

Uwaga!

  • Do kalkulacji została przyjęta ŚREDNIA cena noclegów obowiązująca w lokalnych bazach noclegowych.
  • Podana cena – ma zatem charakter orientacyjny.

  • OSTATECZNA cena wycieczki – uzależniona będzie od standardu obiektu noclegowego, w którym grupa będzie faktycznie zakwaterowana