ZITAJTA NA KURPSIACH


OPISCENA WYCIECZKI

WARIANT nr 1 Spotkanie z dawną, ale wciąż żywą kulturą kurpiowską

Prywatne Muzeum Sztuki Kurpiowskiej. Ideą właścicieli Muzeum, której podporządkowali swoje życie jest zachowanie dla potomnych bogactwa kulturowego Kurpiowszczyzny i tego, co wyróżnia region kurpiowskiej Puszczy Zielonej od innych regionów. Teren i zabudowania ich prywatnego gospodarstwa – został zagospodarowany i przystosowany do przyjmowania nie tylko zorganizowanych grup, ale również turystów chcących poczuć klimat dawnych Kurpiów. Program pobytu realizowany jest w oparciu o, liczący ponad 3000 tysiące eksponatów zbiór etnograficzny, który został podzielony na tematyczne działy.

zobacz program

WARIANT nr 2 Pobyt w tradycyjnej zagrodzie kurpiowskiej

Wzorowany na zagrodzie kurpiowskiej – niewielki skansen wraz z tradycyjnie wyposażonymi dwoma chałupami oraz budynkami gospodarczymi. Zagospodarowany turystycznie teren z placami zabaw i ogromnymi wiatami (w razie niepogody).

zobacz program

WARIANT nr 3 Szlakiem bursztynu kurpiowskiego

Miejscem, które kojarzy się nam z występowaniem bursztynu są nadbałtyckie plaże. Nie każdy wie, że niegdyś,  właśnie na Kurpiach – bursztyn znajdowano dosłownie wszędzie – na  łąkach, na pastwiskach, odławiano go z rzek i stawów. Zapraszamy zatem do poznania owej „bursztynowej kurpiowskiej krainy”

Łomża. Zapraszamy do obejrzenia, wykorzystującej nowoczesne techniki prezentacji – wystawy p.t. „Bursztyn w dorzeczu Narwii”. Dowiemy się tu wszystkiego na temat bursztynu oraz zobaczymy, m.in. surowiec bursztynowy, narzędzia do jego obróbki oraz będące istnymi dziełami sztuki, gotowe już bursztynowe wyroby użytkowe i jubilerskie.

Nowogród. Przepięknie położony na wysokiej, nadnarwiańskiej skarpie Skansen Kurpiowski.
Spacerując z przewodnikiem poznajemy bogactwo kulturowe Kurpiowszczyzny. Zobaczymy tu, m.in.: wyposażone kurpiowskie chaty, różne budynki gospodarcze i inwentarskie, przykłady przemysłu wiejskiego (kuźnia, wiatrak, młyn wodny) oraz obiekty małej architektury (ule, barcie, kapliczki, studnie i brogi). Po „trudach zwiedzania” odpoczniemy w altanie widokowej, ciesząc nasze oczy wspaniałą panoramą na Kurpiowską Puszczę Zieloną. Na życzenie: ognisko


WARIANT nr 4 Poznajemy przyrodę Kotliny Biebrzańskiej

Muzeum Przyrody usytuowane w dawnym dworze rodziny Lutosławskich. Ekspozycja, to połączenie dawnej, szlacheckiej historii majątku oraz fascynującego świata przyrody z terenów doliny rzeki Narwi. Zachwyca nie tylko różnorodność i tematyka zbiorów, ale również sposób ich prezentacji. Zobaczymy tu rozległe panoramy, piękne zdjęcia, gabloty z modelami roślin, okazy spreparowanych zwierząt czy dające wrażenie przestrzenności aranżowane ekspozycje. Zbiory są podzielone na tematyczne wystawy, np. Wyposażony salon dworski z trofeami łowieckimi. Szata roślinna. Ssaki i ptaki. Królestwo łosia. „Przy okazji” poznamy również podwodny świat 5 kontynentów prezentowany w 26 akwariach.

zobacz program

PO wizycie w Muzeum Przyrody (atrakcje do wyboru):
Bursztynowa wystawa w Łomży (opis w wariancie nr 3)
– lub – Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie (opis w wariancie nr 3)


wariant nr 1: Spotkanie z dawną, ale wciąż żywą kulturą kurpiowską

wariant nr 2: Pobyt w tradycyjnej zagrodzie kurpiowskiej

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  96 zł
 80 zł
 69 zł
 60 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

wariant nr 3: Szlakiem bursztynu kurpiowskiego

wariant nr 4: Poznajemy przyrodę Kotliny Biebrzańskiej

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  100 zł
 84 zł
 72 zł
 63 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

GALERIA