Od partacza do mistrza czyli toruńskie ABC

OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

Zapraszamy do miasta 700-letniej Starówki, Mikołaja Kopernika i słodkich pierników

W programie:

 • „Odkrywanie tajemnic toruńskiej starówki”. Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowane mury obronne wraz z bramami, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, gotycki ratusz, malownicze zaułki i uliczki. Trasę spaceru, wybór obiektów, tematykę, sposób przekazywania informacji – każdorazowo dostosowujemy do wieku uczestników oraz ich zainteresowań.
 • Muzeum Toruńskiego Piernika + Warsztat wypieku pierników.Dlaczego Toruń z piernika słynie? Skąd się piernik w Toruniu wziął? Czy wszystkie pierniki można bezkarnie wpierniczyć? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskamy biorąc udział w piernikarskim warsztacie. Zaś Panie Piernikarki snuć będą opowieści o pierniku i jego ciekawej historii i o tajnikach pracy toruńskich piernikarzy. Słowem – dogłębnie zgłębiamy tajemnice wypieku słynnych toruńskich ciastek korzennych. Dowiemy się jakich składników się dodaje, skąd one pochodzą, jak wyglądają, jak pachną. Każdy ugniecie własnoręcznie ciasto i wyciśnie je w drewnianych, ręcznie rzeźbionych formach. Samodzielnie wykonany piernik jako unikatową pamiątkę, zabieramy ze sobą do domu.
 • Czas wolny na kupno pamiątek oraz (jeśli grupa zamówi) zorganizowany obiad w restauracji lub wizyta w McDonald`s
 • Realizacja 1 lub 2 (w zależności od wyboru) DODATKOWEJ toruńskiej atrakcji.
  Uwaga! Realizacja wybranej przez grupę atrakcji jest do każdorazowego potwierdzenia i uzależniona jest od dostępności i co za tym idzie możliwości zrobienia rezerwacji.

TORUŃSKIE ATRAKCJE (do wyboru)

Dom Legend Toruńskich. Połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Jest miejscem, które pozwoli przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć! Zwiedzający biorą aktywny udział w pokazie, wcielając się w postaci z wybranych legend. Zdobywają flisacze szlify, budują Krzywą Wieżę, odwołują koniec świata, dzwoniąc miniaturą słynnego toruńskiego dzwonu czy zostają pomocnikami… toruńskiego kata !.

Bazylika katedra św. Janów. Największy i najważniejszy obiekt sakralny toruńskiej starówki ściśle związany z historią miasta. Na zewnątrz, potężna gotycka, ceglana bryła, zaś wewnątrz przepiękny barokowy wystrój z zachowanymi licznymi dziełami sztuki i pamiątkami związanymi z M. Kopernikiem.

Dla wytrwałych wejście krętymi schodami na wieżę katedralną. W czasie wejścia mijamy drugi co do wielkości dzwon Tuba Dej, odlany w 1500 roku. Z wieży katedralnej wspaniały punkt widokowy na rozległą panoramę miasta.

Śladami Zakonu Krzyżackiego. Toruń to przede wszystkim piernik i Kopernik. Jednakże, co by nie mówić, czy myśleć o Krzyżakach – to oni właśnie są historycznymi założycielami Torunia. Wiele osób nie ma świadomości, że znaczna część zabytków toruńskiej starówki (wpisanej skądinąd na listę UNESCO) – pochodzi z czasów, gdy to właśnie Zakon rządził Toruniem. Zapraszamy zatem do zwiedzenia miejsca NIE do końca odkrytego i NIE do końca wszystkim znanego – jakim są pozostałości zamku krzyżackiego.

Zobacz program

 • Program podstawowy. Zwiedzanie dziedzińca zamkowego, podziemi i tzw. gdaniska (rycerskiej toalety zamkowej). Zajrzymy również do zbrojowni, sali strachu oraz zobaczymy makietę zamku.
 • Program uzupełniający. Pokaz bicia monet. Konkurs strzelania z łuku historycznego. Lekcje zamkowe o różnorodnej tematyce prowadzone w plenerze lub w pomieszczeniach zamkniętych.

Muzeum Historii Torunia + pokaz „Księga Toruń 3D”. Poznajemy historię miasta od okresu przedlokacyjnego, aż po lata powojenne. Uzupełnieniem tradycyjnej ekspozycji są liczne multimedia wykorzystujące najnowsze trendy współczesnego muzealnictwa. Dodatkową atrakcją jest pokaz „Księga Toruń” opracowany w technice 3D, ukazujący wybrane fakty z dziejów Torunia. Zobaczymy też modele dwóch kościołów, z wielkoformatowych puzzli ułożymy budynki mieszkalne z różnych okresów historycznych, zaobserwujemy zmieniającą się modę toruńską, odbędziemy wirtualny spacer po dawnym porcie, a na koniec w średniowiecznym stroju zrobimy sobie zdjęcie, które można wysłać formie mailowej pocztówki do rodziny i znajomych. Obiekt wyróżniony certyfikatem TripAdvisor za rok 2017

Planetarium. Miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są pokazy astronomiczne. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad głowami widzów. Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.

Baza MARS#17. Interaktywna przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie odwiedzający niczym członkowie załogi będą mieli do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone im zadania. Ich misją będzie nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu „Czerwonej Planety” czy właściwe gospodarowanie energią. Baza MARS#17 to nowoczesna i multimedialna przestrzeń, która nie tylko uczy, inspiruje, rozwija umiejętności i pobudza kreatywność, ale też zapewnia dobrą zabawę!

Geodium. Interaktywna wystawa, poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy makietę cywilizacji człowieka

Muzeum Podróżników im.Tony`ego Halika. Unikatowe zbiory, będące plonem wielu wypraw po świecie słynnego podróżnika i jego żony. Wśród różnorodnych artefaktów przywiezionych z odległych stron świata, każdy, bez względu na wiek, znajdzie dla siebie coś interesującego.

Gra miejska. Oferta skierowana dla tych, którzy chcieliby aktywnie poznać historię Torunia i związanych z nią ciekawostek. Dzieci dzielone są na drużyny. Każda drużyna otrzymuje kartę gry wraz z mapą. Pieszo przemierza toruńską starówkę i realizuje zadania. Uwalniamy zatem ducha rywalizacji, ale co najważniejsze uczymy się współpracy, ponieważ wykonanie zadań wymaga wysiłku całej drużyny. Na zakończenie gry – konkurs z nagrodami.

Toruńscy Partacze. Proszę się nie obawiać! Tu nikt nie spartaczy swojej roboty ! Wręcz przeciwnie Dotychczasowe opinie uczestników są niezwykle pochlebne. Tu po prostu, każdy bez względu na wiek, znajdzie coś interesującego dla siebie, „przy okazji” świetnie się bawiąc !

 • Partacze to historyczna nazwa rzemieślników nie zrzeszonych w cechach, którzy zamieszkiwali niegdyś osady poza murami miejskimi. Grupa entuzjastów postanowiła odtworzyć tradycje owych Partaczy. Ofertę stanowią interaktywne warsztaty, podczas których na własnej skórze można się przekonać, jak wyglądały dawne rzemiosła.
 • Wśród współczesnych Partaczy jest historyk i przewodnik, który prowadząc warsztaty kaletniczy, mincerski oraz czerpania papieru i kaligrafii – kształci kolejne pokolenie czeladników. Pokazy walk rycerskich i sarmackie tradycje husarii to domena pasjonatów historii – członków bractw rycerskich biorących udział w najważniejszych widowiskach historycznych i pokazach średniowiecznych walk. Zaś warsztaty piernikarskie prowadzą Mistrzowie Piekarnictwa, którzy łączą naukę swojego rzemiosła z zabawą.
 • Warsztaty odbywają się w ścisłym centrum Starego Miasta, w trzech przestronnych salach, mogących jednorazowo pomieścić grupę do 60 osób. Jest też kącik kawowy dla opiekunów, odrębna szatnia i zaplecze sanitarne. Warsztaty można łączyć –lub- wybrać tylko jeden
 • Zatem znajdź dla siebie średniowieczny zawód. Daj się wciągnąć w wir średniowiecznych uciech.  Jednak uważaj ! Jeśli w czasie Warsztatu Rycerskiego lub Warsztatu Husarii Polskiej – podpadniesz prowadzącym je Rycerzom – to dla niesfornych uczestników przewidziana jest kara chłosty lub zakucia w dyby !

Zobacz ofertę

 • Warsztat mincerski
  Skorzystaj z niepowtarzalnej okazji wybicia starotoruńskiej monety na pamiątkę. Poznaj tajniki pracy mincerza i dowiedz się, do czego służyły dawne mincerskie narzędzia – po co mincerzowi młot, kowadło i stempel ? A czym są cany ? To dopiero zagadka ! Podczas warsztatu nasz Mincerz opowie również o zawiłościach ekonomii kopernikańskiej i czego dokładnie dotyczyły traktaty monetarne. Jakim zjawiskiem było psucie monety i jaką karę za ten niecny czyn wymierzano ?. Po warsztacie historię toruńskiej monety będziesz miał w małym palcu !
 • Warsztat czerpania papieru i kaligrafii
  Podstawy czerpania papieru z pozoru są proste. Jednak zrobić to własnoręcznie, to zupełnie inna historia. Warsztat kręci się wokół trzech liter P – Papier, Pieczęć i Pismo. Niech żadna z ciekawostek, które są z rzemiosłem tym związane, nie stanowi już dla Ciebie tajemnicy ! Poznaj zasady i zastosowanie pieczęci urzędowych, spróbuj także swoich sił w trudnej sztuce, jaką jest kaligrafia. Przekonaj się, że pisanie gęsim piórem, nie jest tak proste, jak wydawać by się mogło !
 • Warsztat kaletniczy
  Kim był kaletnik i czym się różnił od rymarza czy szewca ? Kto nosił torebki – kobiety czy mężczyźni ? I co można było znaleźć w ich wnętrzu ? Podczas warsztatu wykonasz własnoręcznie piękną skórzaną sakiewkę, którą zabierzesz ze sobą do domu. Dowiesz się także, jak pozyskiwano i obrabiano skórę oraz jakie przedmioty codziennego użytku można było z niej wykonać.
 • Warsztat rycerski
  Warsztat rycerski to pokaz walk średniowiecznych przeprowadzany przez dzielnych rycerzy, połączony z opowieściami historycznymi o ludziach zamieszkujących dawniej te tereny, a także o królach władających tymi ziemiami i rycerzach ich broniących. Rycerze z humorem i pasją zapoznają Cię z najróżniejszymi rycerskimi sprzętami, potrzebnymi zarówno do walki, jak i zabawy.
 • Warsztat Husarii Polskiej
  Poznaj fakty i mity dotyczące husarii – jednej z najskuteczniejszych polskich formacji wojskowych. Podczas pokazu uczestnicy będą mogli wysłuchać opowieści o walkach husarskich oraz osobiście wziąć udział w zabawach i grach rodem z XVII wieku, a także wcielić się w postać rycerza, giermka czy damy dworu. Dużo humoru, dużo akcji, dużo wiedzy !

Zabawa „Toruń, Stary Toruń”. Interaktywna zabawa dzieci DO 3 klasy.

Zobacz program

 • Rozmowa z dziećmi o najważniejszych zabytkach Torunia poparta zdjęciami (pytania i zagadki).
 • Krótka opowieść o powstaniu Torunia i spotkanie z rycerzem krzyżackim (poznanie elementów stroju krzyżaka).
 • Podział na cztery grupy i budowanie z klocków oraz tekturowych cegieł poszczególnych elementów dawnego miasta (zamek, Stary Toruń, Nowy Toruń, mury miejskie).
 • Poznanie tajemnic Piernikowej Katarzyny: Nauka i wspólne śpiewanie piosenki o Toruniu i piernikach przy zbudowanej makiecie miasta. Poczęstunek toruńskimi piernikami. Przedstawienie legendy o powstaniu najsłynniejszych toruńskich pierników – katarzynek.
 • Przybliżenie postaci słynnego toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika i wspólne stworzenie układu słonecznego przy pomocy modeli planet.

Pokaz rycerski. Tematem pokazu są początki Państwa Krzyżackiego (XIII w.). Pokaz poprowadzi rycerz krzyżacki i wojownik pruski. Dzieci dowiedzą się kim byli Krzyżacy i Prusowie oraz jak walczyli. Poznają początki Torunia i historię budowy warowni na dębie. W pokazie udział weźmie też kilkoro uczniów (otrzymają drewnianą broń). Z ich pomocą pokażemy jaką rolę na średniowiecznej wojnie odgrywali mieszkańcy miast. Na końcu będzie inscenizacja pojedynku między Prusem i Krzyżakiem.

Manufaktura Cukierków. Usytuowana w samym sercu toruńskiej starówki. Wytwarzane są tu słodkości na bazie naturalnych składników, ręczną metodą sięgającą XVI wieku. Ofertę Manufaktury stanowią pokazy z każdego etapu produkcji oraz warsztaty kręcenia własnego lizaka. Dla chętnych sklepik w firmowymi wyrobami. Dla grup zorganizowanych przygotowano specjalne pakiety.

Zobacz ofertę

 • Pakiet nr 1. Zawiera pokaz wytwarzania słodkości oraz podarunek dla każdego uczestnika w postaci lizaczka wartości 3 zł oraz rożek z mixem smakowym cukierków.
 • Pakiet nr 2. Zawiera pokaz wytwarzania słodkości oraz podarunek dla każdego uczestnika w postaci lizaka wartości 4 zł (wytwarzanego na pokazie) oraz rożek z mixem smakowym cukierków.
 • Pakiet nr 3. Warsztaty kręcenia własnego lizaka. Każdy uczestnik jest zapraszany za stół produkcyjny i z pomocą pracowników manufaktury kręci własnego lizaka. Słodki podarunek jest w postaci ukręconego lizaka oraz rożka z mixem smakowym cukierków. Po części kręcenia na uczestników czeka słodki konkurs. Na końcu wydawane są słodkości oraz dyplomy pamiątkowe małego cukiernika.

Rejs statkiem. 40-minutowy rejs po Wiśle z piękną panoramą starego Torunia „od strony wody”

Bunkier-Wisła. Podziemny schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Forma zwiedzania oparta jest na kreowaniu doświadczeń, emocji i warunków panujących w momencie zagrożenia. Usłyszymy odgłosy nadlatujących samolotów i spadających bomb. „Na wszelki wypadek” założymy maskę przeciwgazową. Surowe wnętrze obiektu wzbogacone o efekty świetlne i dźwiękowe z pewnością będzie tłem dla silnych wrażeń.

Dom Mikołaja Kopernika. Zamknięty dla zwiedzających z powodu renowacji. Ponowne otwarcie, w nowej, nowoczesnej odsłonie – planowane jest na czerwiec 2018 roku.

Zobacz również:

 • Wycieczki dla dorosłych, Wycieczki jednodniowe dla dorosłych WYCIECZKA TORUŃ
Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika: 133 zł
 111 zł
 95 zł
 84 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem