Łódź filmowa


OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

  • Łódź, nie bez powodu, zwana jest polskim Hollyłódź. Rzeczywiście historia polskiej kinematografii bardzo mocno związana jest z tym miastem.
  • To tu, pod koniec XIX wieku odbył się pierwszy w Polsce pokaz filmowy w parku Helenów oraz wybudowano gmach pierwszego stałego kina na ziemiach polskich.
  • Po II wojnie światowej powstała tu największa wytwórnia filmowa w kraju, gdzie nakręcono pierwszy powojenny film „Zakazane Piosenki”.
  • Łódź służyła jako plener filmowy dla około 150 filmów. W niektórych zagrała samą siebie – jak w filmie „Ziemia obiecana” czy w serialu „Daleko od szosy”. Ale na potrzeby filmu stawała się także Warszawą, Gdańskiem, Monachium, czy nawet Stambułem…
  • To tu działa słynna łódzka „Filmówka” czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Absolwentami Szkoły są m.in.: Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos czy Krzysztof Zanussi.

Program podstawowy:

  • Uwaga! Przebieg trasy, tematyka omawianych zagadnień, sposób przekazywania informacji, wybór dodatkowych obiektów do zwiedzania – jest każdorazowo dostosowany do wieku uczestników wycieczki oraz do indywidualnych życzeń.
  • Muzeum Kinematografii. Siedzibą Muzeum jest XIX wieczny pałac Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców, którego, z racji zdobytej przez niego fortuny nazwano „królem bawełny”. Goście Muzeum, oprócz wystaw filmowych, mają możliwość zwiedzenia, urządzonych z niebywałym przepychem, zabytkowych wnętrz historycznych. Na ekspozycję muzealną składają się tematyczne wystawy. Jedna z wystaw – jedyny w Polsce, interaktywny Pałac Bajek – to pozycja niemal obowiązkowa na szlaku Łodzi Bajkowej. Sposób prowadzenia i przekazywania informacji – jest każdorazowo dostosowywany do wieku dzieci.

Zobacz ofertę


  • Łódzka Filmówka. Czyli, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Jedna z najstarszych i najlepszych w świecie uczelni – kształcąca przyszłych reżyserów, operatorów, animatorów, fotografików, scenarzystów, montażystów, kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej oraz aktorów. Rozległy teren, zabudowany kilkoma budynkami. Nas najbardziej interesuje dawny fabrykancki pałac Oscara Kona, mieszczący obecnie Rektorat Uczelni. To właśnie w tym budynku, znajdują się legendarne już łódzkie schody, na których siadali słynni absolwenci. Do drewnianych stopni – zostały przymocowane mosiężne tabliczki z takimi nazwiskami jak, np. Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos, Krzysztof Zanussi i wielu innych. Zdjęcie w tym miejscu – to pozycja obowiązkowa na naszym szlaku Łodzi Filmowej.

  • Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Dla podkreślenia związku miasta z dziejami polskiego filmu i kina – postanowiono stworzyć polski odpowiednik hollywoodzkiego chodnika sławy. W samym sercu miasta na ulicy Piotrkowskiej – wmurowano w płyty chodnika mosiężne gwiazdy. Na gwiazdach – zostały wyryte imiona i nazwiska cenionych reżyserów, operatorów i aktorów. Swoje gwiazdy mają tu, m.in.: A.Seweryn, W.Pszoniak, D.Olbryski, Z.Cybulski, J.Gajos, W.J.Has, J.Hoffman, A.Holland, K.Janda, S.Jaracz, J.Kawalerowicz, K.Kieślowski, W.Kilar, M.Konradt i inni. Ponadto – przejdziemy się fragmentem, tej najdłuższej ulicy handlowej w Europie – będącej niekwestionowanym symbolem Łodzi. Zobaczymy, m.in. sukcesywnie remontowane, reprezentacyjne kamienice z pięknymi fasadami oraz ulokowane wzdłuż ulicy, kultowe już pomniki, takie jak Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pomnik Trzech Fabrykantów czy pomniczek Misia Uszatka.

  • Dla chętnych. Zorganizowany obiad w restauracji 

 Program uzupełniający:

Zobacz program

Zobacz również:

GALERIA


Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  100 zł
 84 zł
 72 zł
 63 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem