Wycieczka do Łodzi

Jednodniowa wycieczka do Łodzi

  • Księży Młyn. Teren XIX-wiecznego królestwa Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców, którego, z racji zdobytej przez niego fortuny nazwano „królem bawełny”. Unikatowy, dawny zespół fabryczno-mieszkalny. Swoisty rodzaj miasta w mieście z rezydencją właścicieli, osiedlem mieszkaniowym dla robotników, budynkami fabrycznymi, bocznicą kolejową, szkołą, szpitalem, remizą straży ogniowej i gazownią. Księży Młyn przetrwał w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. Zaś monumentalna, 4 kondygnacyjna dawna przędzalnia o długości ponad 200 metrów – zachowując swój zewnętrzny wygląd średniowiecznego zamku – została przebudowana wewnątrz i zaadoptowana na nowoczesne lofty mieszkalne.
  • EC1 Łódź – Miasto Kultury. Zrewitalizowany, rozbudowany i przystosowany do nowych, kulturalno/artystyczno/edukacyjnych funkcji – kompleks pierwszej łódzkiej elektrowni. RewitalizacjEC1 jest jednym z etapów zagospodarowania centralnego obszaru miasta i stworzenia Nowego Centrum Łodzi. W ramach instytucji działają. Centrum Nauki i Techniki EC1, które może śmiało konkurować z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Najnowocześniejsze w Polsce Planetarium. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji oraz Łódź Film Commission. EC1 Łódź – Miasto Kultury” jest miejscem, gdzie kultura sąsiaduje z wiedzą i nauką, a historia przeplata się z nowoczesnością. Zabudowania kompleksu EC1 oglądamy z zewnątrz.
  • Podziemna stacja kolejowa Łódź Fabryczna. Czołowa stacja kolejowa Łodzi, która dosłownie została wkopana w ziemię. Trzypoziomowy kompleks łączy komunikację kolejową, autobusową, tramwajową oraz samochodową. Perony znajdujące się 16 metrów pod ziemią, główna hala dworcowa połączona z dworcem autobusowym, sieć podziemnych ulic i korytarzy komunikacyjnych, system podziemnych parkingów – tworzą swoiste podziemne miasto. Stacja po przebudowie stała się jednym z najnowocześniejszych i trzecim pod względem wielkości dworcem kolejowym w Europie. Autorzy Lonely Planet, wydawcy popularnych przewodników – odnowiony dworzec Łódź Fabryczna – określili mianem „działa sztuki z pociągami”.
  • Ulica Piotrkowska. Dawny Trakt Piotrkowski, wzdłuż którego rozwijała się XIX-wieczna Łódź. Obecnie jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie, częściowo zaadoptowana na najdłuższy w Polsce deptak. Mnóstwo sklepów, pubów i restauracji. Po obu stronach ulicy sukcesywnie remontowane, reprezentacyjne kamienice z pięknymi fasadami. Słynna „Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy” , wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame. Są to mosiężne gwiazdy, wmurowane w płytę chodnika z nazwiskami cenionych reżyserów i operatorów oraz gwiazdy z nazwiskami znanych aktorów. Ulokowane wzdłuż ulicy, kultowe już pomniki, takie jak Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pomnik Trzech Fabrykantów czy pomniczek Misia Uszatka.
  • Manufaktura. Dawne imperium przemysłowe Izraela Poznańskiego. Obecnie jeden z największych w Europie (około 20 hektarów) kompleks handlowo/usługowo/rozrywkowy. Unikatowy na skalę europejską przykład rewitalizacji XIX wiecznego kompleksu fabrycznego. Kilkanaście hal i budynków pofabrycznych – zachowując swój zewnętrzny wygląd – zostały całkowicie przebudowane wewnątrz i dostosowane do współczesnych funkcji użytkowych. Znajduje się tutaj, m.in.: czterogwiazdkowy hotel, liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, nowoczesne centrum rozrywki i rekreacji, kompleks kulturalny z placówkami muzealnymi. Sercem Manufaktury jest 3,5-hektarowy Rynek, gdzie organizowane są festyny, koncerty i imprezy plenerowe.
  • Czas wolny na posiłek.
  • Muzeum Fabryki. Miejsce, gdzie odkryjemy historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX wieku. Poznamy dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Zobaczymy „na żywo” jak pracują zabytkowe krosna i prześledzimy drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę aż do sklepu w tkaninami. Dla chętnych: Taras widokowy znajdujący się na dachu Muzeum z widokiem na teren Manufaktury.
  • Muzeum Historii Miasta Łodzi. Muzeum ma swoją siedzibę w dawnym pałacu Izraela Poznańskiego. Jest to największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Już sama bryła zewnętrzna pałacu (połączenie elementów różnych stylów architektonicznych) oraz reprezentacyjne wnętrza takie jak wspaniała, secesyjna klatka schodowa, która prowadzi do neobarokowej jadalni i Sali balowej – robią niesamowite wrażenie. Zwiedzając zaś wnętrza zapoznamy się z historią i kulturą XIX wiecznej metropolii przemysłowej. Wystawa „Panteon Wielkich Łodzian” przybliża sylwetki znamienitych postaci, których losy związane były w Łodzią, m.in.: Juliana Tuwima, Artura Rubinsteina, Jana Karskiego i wielu innych.

Zobacz również wycieczki szkolne:

 

INNE ATRAKCJE

  • Centralne Muzeum Włókiennictwa. Usytuowane w scenerii oryginalnych hal przemysłowych dawnej Białej Fabryki Ludwika Geyera. Niezwykle bogate i zróżnicowane zbiory liczące ponad 20.000 pozycji inwentarzowych. Podzielone zostały na tematyczne działy przedstawiające włókiennictwo z wielu punktów widzenia. Ponadto możemy zobaczyć nowoczesną Interaktywną wystawę włókiennictwa, Prezentację zabytkowych maszyn włókienniczych w ruchu oraz Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.
  • Muzeum Kinematografii. Siedzibą jest dawny pałac XIX-wiecznego „króla łódzkiej bawełny” – Karola Scheiblera. Miejsce to łączy tradycje Łodzi przemysłowej z filmową historią miasta. Oglądając, podzieloną na tematyczne działy ekspozycję – poznajemy dzieje sztuki filmowej od samego początku powstania kina, aż po czasy współczesne. Zobaczymy tu, m.in.: różnorodny sprzęt filmowy, fragmenty dekoracji i scenografii, kolekcję filmowych plakatów czy zabytkowy fotoplastykon (znany z filmu „Vabank”). Oprócz wystaw filmowych oglądamy, urządzone z niebywałym przepychem, pałacowe wnętrza.
  • Muzeum Pałac Herbsta. Siedzibą Muzeum jest dawna rezydencja rodziny Herbstów i Scheiblerów, zaliczanych do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także na całych ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim – pałacowe wnętrza odzyskały dawny blask. Odtworzono wiele detali i elementów wyposażenia. Wnętrza wypełniają zabytkowe sprzęty, eleganckie meble, ozdobne piece i wysmakowane dekoracje. Zwiedzającym, dosłownie zapiera dech – wygląd, urządzonych z niebywałym przepychem reprezentacyjnych salonów oraz prywatnych apartamentów właścicieli. Zaś nowa aranżacja pozwala poczuć klimat bezpowrotnie minionej epoki. Przechodząc przez kolejne, iście królewskie wnętrza poznajemy losy rodziny przemysłowców w kontekście dziejów Łodzi. Uzupełnieniem jest ogród przypałacowy oraz budynek wozowni, w której możemy oglądać dawne karety, bryczki i sanie.
  • Muzeum Kanału „Dętka”. Podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 r. z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Obecnie udostępniony jako atrakcja turystyczna. Korytarzem kanału, wykonanym z czerwonej cegły można obejść Plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości  jest wysoki na 178 cm i szeroki na ok.1,5 metra. Przejście urozmaicają, prezentacje archiwalnych fotografii i dokumentów dotyczących budowy łódzkich kanałów
  • Łódzka Filmówka. Czyli, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Jedna z najstarszych i najlepszych w świecie Uczelni – kształcąca przyszłych reżyserów, operatorów, animatorów, fotografików, scenarzystów, montażystów, kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej oraz aktorów. Rozległy teren, zabudowany kilkoma budynkami. Nas najbardziej interesuje dawny fabrykancki pałac Oscara Kona, mieszczący obecnie Rektorat Uczelni. To właśnie w tym budynku, znajdują się legendarne już łódzkie schody, na których siadali słynni absolwenci. Do drewnianych stopni – zostały przymocowane mosiężne tabliczki z takimi nazwiskami jak, np. Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos, Krzysztof Zanussi i wielu innych. Zdjęcie w tym miejscu – to pozycja obowiązkowa na szlaku Łodzi Filmowej.
  • Palmiarnia. Znajduje się na obszarze zabytkowego Parku Źródliska. Już sam spacer po parku stanowi atrakcję samą w sobie. W Palmiarni rośnie około 4,5 tys. okazów flory, należących do ponad 1100 gatunków i odmian z 65 rodzin botanicznych. Palmiarnia została podzielona na trzy niezależne części, tzn. pawilon śródziemnomorski, pawilon tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów. Jednak największe wrażenie na zwiedzających robi unikalna kolekcja ogromnych palm, która ściśle wiąże się z dziejami miasta. Niektóre z nich zdobiły niegdyś oranżerie fabrykantów i carskich urzędników. Najstarsze okazy liczą sobie ponad 130 lat i osiągają wysokość do 18 metrów. Wśród roślinności powstały alejki, oczka wodne oraz ławeczki, na których możemy odpocząć podczas „trudów” zwiedzania. W Palmiarni działa też kawiarenka z widokiem na kolekcję roślin śródziemnomorskich. Można tu również zakupić rośliny.