Wycieczki do Torunia

Wycieczki do Torunia

  • Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy. Unikatowy zespół zabytków Starego Miasta wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowane mury obronne wraz z bramami, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, gotycki ratusz, ruiny zamku krzyżackiego, malownicze zaułki i uliczki.
  • Bazylika katedra św. Janów. Największy i najważniejszy obiekt sakralny toruńskiej starówki ściśle związany z historią miasta. Na zewnątrz, potężna gotycka, ceglana bryła, zaś wewnątrz przepiękny barokowy wystrój z zachowanymi licznymi dziełami sztuki i pamiątkami związanymi z najsłynniejszym mieszańcem Torunia – Mikołajem Kopernikiem.
  • Muzeum Historii Torunia + Pokaz „Księga Toruń 3D”. Poznajemy historię miasta od okresu przedlokacyjnego, aż po lata powojenne. Zobaczymy tu, m.in.: Różne zabytkowe eksponaty. Dokumenty związane z miastem. Zabytki ilustrujące życie codzienne oraz broń. Uzupełnieniem ekspozycji są liczne multimedia wykorzystujące najnowsze trendy współczesnego muzealnictwa. Dodatkową atrakcją jest pokaz „Księga Toruń” opracowany w technice 3D, ukazujący wybrane fakty z dziejów Torunia. Ponadto zaobserwujemy zmieniającą się modę toruńską. Odbędziemy wirtualny spacer po dawnym porcie. Na koniec w średniowiecznym stroju zrobimy sobie zdjęcie, które można wysłać formie mailowej pocztówki do rodziny i znajomych. Obiekt wyróżniony certyfikatem TripAdvisor za rok 2017.
  • Piernikowe Muzeum Torunia + Warsztat wypieku pierników. Muzeum znajduje się w dawnej XIX-wiecznej fabryce pierników. W programie: Oglądamy zabytkowe przedmioty związane z pracą piernikarzy, m.in. unikatową kolekcję form piernikarskich, oryginalne maszyny piekarnicze czy piece. Śledzimy jak na przestrzeni lat zmieniały się opakowania piernikowe. Poznajemy technologię wypieku pierników od XIV wieku po czasy współczesne. Uczestniczymy w warsztacie wypieku pierników. Dowiemy się jakich składników się dodaje, skąd one pochodzą, jak wyglądają, jak pachną. Każdy ugniecie własnoręcznie ciasto i wyciśnie je w drewnianych, ręcznie rzeźbionych formach. Samodzielnie wykonany piernik jako unikatową pamiątkę, zabieramy ze sobą do domu.

Zobacz również:

 

INNE ATRAKCJE

  • Rejs statkiem. 40-minutowy rejs po Wiśle z piękną panoramą starego Torunia od strony wody.
  • Śladami Zakonu Krzyżackiego. Toruń to przede wszystkim piernik i Kopernik. Jednakże, co by nie mówić, czy myśleć o Krzyżakach – to oni właśnie są historycznymi założycielami Torunia. Wiele osób nie ma świadomości, że znaczna część zabytków toruńskiej starówki pochodzi z czasów, gdy to właśnie Zakon rządził Toruniem. Zapraszamy zatem do zwiedzenia miejsca NIE do końca odkrytego i NIE do końca wszystkim znanego – jakim są pozostałości zamku krzyżackiego. W programie: Zwiedzanie dziedzińca zamkowego, podziemi i tzw. gdaniska (rycerskiej toalety zamkowej). Zajrzymy również do zbrojowni, sali strachu oraz zobaczymy makietę zamku.
  • Muzeum Podróżników im.Tony`ego Halika. Obowiązkowy punkt programu dla wszystkich ciekawych świata. Powstanie muzeum zainicjował dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazanych mieszkańcom Torunia przez Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę i dziennikarkę. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw po świecie, które odbyła ze swym mężem. Po śmierci Tony’ego Halika pamiątki podróżnicze trafiły do Torunia, jego rodzinnego miasta. Kolekcja pamiątek podróżniczych stale się powiększa, ponieważ Elżbieta Dzikowska każdego roku wspiera Muzeum cennymi darami w postaci eksponatów etnograficznych, przywożonych z różnych odległych stron świata. Pasja do podróżowania i nieodparta potrzeba człowieka do odkrywania i poznawania różnorodności świata jest głównym motywem przewodnim, nowocześnie zaaranżowanej wystawy „Pasja podróżowania”. Zbiór został podzielony na tematyczne działy. Wśród tylu wspaniałych i nierzadko unikatowych artefaktów, każdy znajdzie coś dla siebie interesującego.
  • Planetarium. Miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są pokazy astronomiczne. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad głowami widzów. Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.
  • Dom Mikołaja Kopernika. W dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do rodziny Koperników znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania.  Dzięki gruntownej modernizacji przeprowadzonej w latach 2017/2018 Dom Kopernika zyskał nowy blask. Dziś jest to miejsce łączące najnowsze technologie multimedialne z historyczną tkanką zabytkowego domu średniowiecznego. Oferta muzeum to: Ekspozycja nawiązująca do trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika. Ponadto kino 4D z filmami opowiadającymi o rozwoju astronomii, historii wszechświata, wielkich odkryciach naukowych czy życiu w średniowiecznym Toruniu. Hologramy oraz pokazy rozgwieżdżonego nieba.
  • Bunkier – Wisła. Podziemny schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Forma zwiedzania oparta jest na kreowaniu doświadczeń, emocji i warunków panujących w momencie zagrożenia. Usłyszymy odgłosy nadlatujących samolotów i spadających bomb. „Na wszelki wypadek” założymy maskę przeciwgazową. Surowe wnętrze obiektu wzbogacone o efekty świetlne i dźwiękowe z pewnością będzie tłem dla silnych wrażeń.