Łódź wczoraj & dziś

RAMOWY PROGRAMOPIS ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH RAMOWEGO PROGRAMU

  • Podstawienie autokaru. Spotkanie z przewodnikiem.
  • Wyjazd z Warszawy. Przejazd bezpośrednio do Łodzi.

Realizacja programu:

  • Zwiedzanie miasta z przewodnikiem. W programie, m.in. Spacer ulicą Piotrkowską. Wizyta w podziemnej stacji kolejowej Łódź Fabryczna. Nowe Centrum Łodzi EC1. Dawny zespół fabryczno – mieszkalny „Księży Młyn”.
  • Manufaktura. Dawny, XIX wieczny kompleks fabryczny – przekształcony na jeden z największych w Europie (około 20 ha) kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy.
  • Muzeum Fabryki. Poznajemy historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego jednego z największych potentatów fabrycznych XIX wiecznej Łodzi. Zobaczymy również „na żywo” jak pracują zabytkowe krosna.
  • Czas wolny na posiłek.
  • Muzeum Historii Miasta Łodzi. W oryginalnych, niezwykle bogatych wnętrzach, największej rezydencji fabrykanckiej w Polsce – zapoznajemy się z historią i kulturą XIX wiecznej łódzkiej metropolii przemysłowej oraz poznajemy sylwetki znamienitych artystów związanych z miastem.
  • Trasa powrotna do Warszawy.
  • Przyjazd na miejsce podstawienia autokaru. Zakończenie wycieczki.

UWAGA! Zaprezentowany powyżej program wycieczki jest programem PRZYKŁADOWYM.

Zobacz również:

 

Spacer ulicą Piotrkowską. Główna ulica Łodzi częściowo zaadoptowana na najdłuższy w Polsce deptak. Mnóstwo sklepów, pubów i restauracji.  Po obu stronach ulicy sukcesywnie remontowane, reprezentacyjne kamienice z pięknymi fasadami. Słynna „Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy” , wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame. Są to mosiężne gwiazdy, wmurowane płytę chodnika z nazwiskami cenionych reżyserów i operatorów oraz gwiazdy z nazwiskami znanych aktorów. Ulokowane wzdłuż ulicy, kultowe już pomniki, takie jak Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pomnik Trzech Fabrykantów czy pomniczek Misia Uszatka. Zaś oryginalny Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci – to około 13 tyś.kostek z wygrawerowanymi nazwiskami.

Wizyta w podziemnej stacji kolejowej Łódź Fabryczna. Czołowa stacja kolejowa Łodzi, która dosłownie została wkopana w ziemię. Trzypoziomowy kompleks łączy komunikację kolejową, autobusową (miejską i dalekobieżną), tramwajową oraz samochodową. Perony znajdujące się 16 metrów pod ziemią, główna hala dworcowa połączona z dworcem autobusowym, sieć podziemnych ulic i korytarzy komunikacyjnych, system podziemnych parkingów – tworzą swoiste podziemne miasto.  Stacja po przebudowie stała się jednym z najnowocześniejszych i trzecim pod względem wielkości dworcem kolejowym w Europie. Ciekawostkę stanowi umiejętne wkomponowanie w nowoczesną bryłę – elementów XIX wiecznego, dawnego budynku dworca.

Nowe Centrum Łodzi EC1. Nieopodal dworca Łódź Fabryczna znajduje się pierwsza łódzka elektrownia. Przy zachowaniu wyjątkowego, postindustrialnego charakteru tego terenu – obiekty dawnej elektrociepłowni EC1 zostały zrewitalizowane i przystosowane do nowych, kulturalno – artystycznych funkcji. Znajduje się tu, m.in. najnowocześniejsze w Polsce Planetarium, które stanowi wielką konkurencję dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Rewitalizacja EC1 jest jednym z etapów zagospodarowania centralnego obszaru miasta i stworzenia Nowego Centrum Łodzi.

Księży Młyn. Unikatowy, dawny zespół fabryczno-mieszkalny, którego układ urbanistyczny i  architektura wzorowane były na XIX wiecznych angielskich osadach przemysłowych. Swoisty rodzaj miasta w mieście z budynkami fabrycznymi, osiedlem mieszkaniowym dla robotników, rezydencją właścicieli, bocznicą kolejową, szkołą, szpitalami, remizą straży ogniowej i gazownią. Księży Młyn przetrwał w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi.  Natomiast, monumentalna, 4 kondygnacyjna przędzalnia o długości ponad 200 metrów – zachowując swój zewnętrzny wygląd średniowiecznego zamku – została przebudowana wewnątrz i zaadoptowana na nowoczesne lofty mieszkalne.

Manufaktura. Unikatowy na skalę europejską przykład rewitalizacji XIX wiecznego kompleksu fabrycznego. Kilkanaście hal i budynków pofabrycznych zbudowanych z czerwonej, nietynkowanej cegły, zachowując swój zewnętrzny wygląd  – zostały całkowicie przebudowane wewnątrz i dostosowane do współczesnych funkcji użytkowych. Zachowano zatem atmosferę urbanistyczną z przeszłości z nowoczesnym zastosowaniem budowli – tworząc jeden z największych w Europie (około 20 ha) kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy. Znajduje się tutaj, m.in. czterogwiazdkowy hotel, liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, nowoczesne centrum rozrywki i rekreacji, kompleks kulturalny z placówkami muzealnymi. Sercem Manufaktury jest 3,5-hektarowy Rynek, gdzie organizowane są festyny, koncerty i imprezy plenerowe. Tuż obok została zbudowana, najdłuższa w Europie 300 metrowa fontanna, której woda jest wieczorem podświetlana i sprawia wrażenie, jakby tańczyła w rytm puszczanej z głośników muzyki.

Muzeum Fabryki. Miejsce, gdzie odkryjemy historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX wieku.Poznamy dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Zobaczymy jak pracują zabytkowe krosna i prześledzimy drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę aż do sklepu w tkaninami.

Muzeum Historii Miasta Łodzi. Muzeum ma swoją siedzibę w dawnym pałacu Izraela Poznańskiego. Jest to największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Już sama bryła zewnętrzna pałacu (połączenie elementów różnych stylów architektonicznych) oraz reprezentacyjne wnętrza takie jak wspaniała, secesyjna klatka schodowa, która prowadzi do neobarokowej jadalni i sali balowej – robią niesamowite wrażenie. Zwiedzając zaś wnętrza zapoznamy się z historią i kulturą XIX wiecznej metropolii przemysłowej. Wystawa „Panteon Wielkich Łodzian” przybliża sylwetki znamienitych artystów związanych z miastem, m.in. Wł.Reymonta, J.Tuwima, J.Kosińskiego, A.Rubinsteina i innych.