Warszawa Fryderyka Chopina

Szlakiem Fryderyka Chopina – Zwiedzanie Warszawy

Zwiedzanie Warszawy szlakiem Fryderyka ChopinaFryderyk Chopin przez połowę życia mieszkał w Warszawie.
W tym mieście się wychował, wykształcił, dawał pierwsze koncerty, przeżył pierwszą miłość. Tutaj także, zgodnie z życzeniem kompozytora, spoczywa jego serce. Mimo, że dzisiejsza Warszawa wygląda inaczej niż w XIX wieku, zachowały się w niej ślady Chopina, o których przypominają pamiątkowe tablice. Wyruszamy zatem śladami wielkiego polskiego kompozytora i najsłynniejszego Warszawiaka.

Na trasie odwiedzimy miejsca związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina:

  • Ogród Saski, Zbór Ewangelicko – Augsburski, dzisiejszy pl. Marszałka J.Piłsudskiego.
  • Obiekty usytuowane na ul. Krakowskie Przedmieście: budynek Res Sacra Miser, mieszkanie Wojciecha Żywnego, obecny Pałac Prezydencki, kościół Wizytek, Pałac Kazimierzowski, d.Pałac Krasińskich (obecnie ASP), kościół św. Krzyża (gdzie w filarze kościoła została wmurowana urna z prochami serca Chopina), pałac Zamoyskiego.
  • Ulica Kozia z dawną kawiarnią „U Brzezińskiej” i dawną Pocztą Saską.
  • Nieistniejące już dziś : budynek Konserwatorium Warszawskiego na Placu Zamkowym, gmach Teatru Narodowego na pl.Krasińskich, dawne sklepy muzyczne, kawiarnie na ul. Miodowej (gdzie Chopin bywał stałym bywalcem).
  • Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów – Pomnik Fryderyka Chopina.
  • Nagrobki rodziny Fryderyka Chopina – Cmentarz Stare Powązki.
  • Dodatkowo na życzenie zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Fryderyka Chopina.

Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum ma swoją siedzibę w przepięknym barokowym Zamku Ostrogskich, wzniesionym na ceglanym bastionie. W muzeum znajduje się największa kolekcja chopinianów na świecie. Najbardziej wzruszające są dwie maski pośmiertne, odlew dłoni kompozytora i jego ostatni fortepian. W Roku Chopinowskim 2010 tradycyjne muzeum przekształciło się w supernowoczesne muzeum biograficzne. Multimedialne ekspozycje, dotykowe ekrany – świat realny spotyka się tu z wirtualnym.

Cmentarz Stare Powązkowski

Cmentarz sam w sobie stanowi miejsce godne poznania. Wśród tysięcy nagrobków, wiele stanowi zabytki najwyższej klasy. My skoncentrujemy się na grobach rodziców i sióstr Chopina oraz jego nauczycieli – Józefa Elsnera i Wojciecha Żywny.

Chopin na Mazowszu - Żelazowa Wola i Brochów

Szlak chopinowski może być kontynuowany w niedalekiej odległości od Warszawy (ok.50 km). Zaprosimy wówczas Państwa do Żelazowej Woli i Brochowa. Oba obiekty z okazji Roku Chopinowskiego 2010 poddano kapitalnym remontom. Żelazowa Wola : Miejsce urodzenia F. Chopina. Tu zwiedzimy zrekonstruowany romantyczny dworek z nowoczesną ekspozycją, obejrzymy tematyczny film, pospacerujemy po przepięknym parku, a na koniec odpoczniemy przy pysznej kawie. Brochów : Jedyny na Mazowszu kościół o charakterze obronnym. Miejsce ślubu rodziców Chopina, jego chrztu oraz ślubu jego „bratniej duszy” – siostry Ludwiki.

Zapraszamy na specjalne „Menu Chopinowskie"

Za czasów Chopina kawiarnie były miejscem spotkań artystów i młodzieży patriotycznej. Do naszych czasów przetrwała jedna z nich, która kultywuje pamięć o kompozytorze. Wystrój, atmosfera, odtwarzana muzyka mistrza, specjalne „menu chopinowskie”, potrawy, desery i trunki przygotowywane według oryginalnych XIX-wiecznych przepisów – czynią to miejsce wyjątkowym i wartym odwiedzenia

Zamów usługę przewodnicką

Czas: ok. 3 godzin (bez Muzeum) +1,5h Muzeum

Tel. 697 949 726

E-mail: warszawa.gracetour@wp.pl

Polecane trasy :