Śladami lektury Kamienie na Szaniec


Wycieczka szlakiem bohaterów książki „Kamienie na Szaniec”

„Kamienie na Szaniec” to książka – legenda.  To historia młodych ludzi, brutalnie rzuconych w wir wojny, których bohaterskie czyny poznają kolejne pokolenia młodzieży od roku 1943, kiedy ukazało się pierwsze wydanie książki. Wycieczka śladami bohaterów lektury „Kamienie na Szaniec”, czyli Zośki, Rudego i Alka, przybliży uczestnikom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoli poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.


W programie zwiedzania:

  • Liceum im. Stefana Batorego, do której uczęszczali bohaterowie książki „Kamienie na szaniec (na życzenie zwiedzanie Muzeum Szkolnego)
  • al. Szucha – Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawna siedziba Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy”,
  • miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu, m.in. słynna kotwica na Pomniku Lotnika, akcja usunięcia niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, akcja zerwania hitlerowskich flag z Gmachu „Zachęty,
  • spacer śladami Akcji pod Arsenałem,
  • przejazd do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego, w Muzeum można zobaczyć m.in. pierwsze wydanie „Kamieni na szaniec”,
  • Cmentarz Powązki Wojskowe, miejsce wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki Aleksandra Kamińskiego.


Czas trwania wycieczki : ok. 5 godzin

Koszt usługi przewodnika: 380 zł brutto (bilety wstępu do obiektów muzealnych i Liceum płatne dodatkowo)

W poniedziałek i wtorek Mauzoleum Walki i Męczeństwa i Muzeum Więzienia Pawiak są nieczynne.
    W czwartki wstęp  bezpłatny.

  Zamów przewodnika warszawa.gracetour@wp.pl  lub  697-949-726

Obiekty muzealne na trasie

Muzeum Więzienia Pawiak

Muzeum Więzienia Pawiak Pawiak to dawne więzienie śledcze powstałe jeszcze za czasów carskich. W latach 1939-1944 było jednym z głównych więzień Gestapo. Na Pawiaku osadzano osoby zatrzymane w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych. Pawiak był miejscem masowych zbrodni - ogółem rozstrzelano tutaj około 37 tysięcy więźniów, a około 60 tysięcy wysłano stąd do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty. Zobaczymy tu, m.in. zrekonstruowany niemal w całości korytarz więzienny oddziału VII oraz wiernie odtworzone cele, min. cela kwarantanny i cela śmierci. Uzupełnienie wystawy stanowi duży wybór ikonografii, prasy, wydawnictw konspiracyjnych, dokumentów, plakatów, obwieszczeń władz okupacyjnych, map i szkiców oraz powstałych w więzieniu pamiątek, wierszy i rysunków. Przed Muzeum ustawiono pomnik Drzewa Pawiackiego - kopię słynnego wiązu, na którym rodziny ofiar od 1945 roku umieszczały tabliczki epitafijne.

Aleja Szucha - Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Mauzoleum - miejsce pamięci narodowej mieści się w podziemiach obecnego budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej. W okresie okupacji w latach 1939-1944 była tu siedziba niemieckiej policji politycznej - gestapo. W podziemiach budynku znajdowało się więzienie śledcze, gdzie torturowano zatrzymanych, a podczas powstania dokonywano masowych egzekucji Polaków. Po zakończeniu wojny byli więźniowie i mieszkańcy Warszawy traktowali to miejsce jak cmentarz - paląc tu znicze i składając kwiaty. Zobaczyć tu można cele zbiorowe, zwane potocznie "tramwajami", korytarze, cele, izolatki oraz pokój dyżurnego gestapowca. Największe wrażenie robią tu ściany, framugi okien czy podłogi - pokryte oryginalnymi napisami i tekstami wykonanymi przez katowanych tam ludzi.

 

FORMULARZ KONTAKTOWY – zamów przewodnika

Imię i nazwisko

Adres email

Numer telefonu

Treść


Proponujemy również: